Cannes Film Festival 2009…TO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

THE COMPETITION  (ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ)

Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) by Pedro Almodovar (Spain)
Fish Tank by Andrea Arnold (Britain)
Un Prophete (A Prophet) by Jacques Audiard (France)
Vincere (To Conquer) by Marco Bellocchio (Italy)
Bright Star by Jane Campion (New Zealand)
Map of the Sounds of Tokyo by Isabel Coixet (Spain)
A l’Origine (In the Beginning) by Xavier Giannoli (France)
Das Weisse Band (The White Ribbon) by Michael Haneke (Germany)
Taking Woodstock by Ang Lee (Taiwan-United States)
Looking for Eric by Ken Loach (Britain)
Spring Fever by Lou Ye (China)
Kinatay by Brillante Mendoza (Philippines)
Soudain le Vide (Enter the Void) by Gaspar Noe (France)
Bak-Jwi (Thirst) by Park Chan-wook (South Korea)
Les Herbes Folles (Wild Grasses) by Alain Resnais (France)
The Time That Remains by Elia Suleiman (Palestinian)
Inglourious Basterds by Quentin Tarantino (United States)
Vengeance by Johnnie To (Hong Kong)
Visages (Face) by Tsai Ming-Liang (Malaysia)
Antichrist by Lars von Trier (Denmark)

Closing Film: Jan KOUNEN – COCO CHANEL & IGOR STRAVINSKY – Out of Comp. – 2h00

UN CERTAIN REGARD

BONG Joon Ho – MOTHER – 2h10
Alain CAVALIER – IRENE -1h23
Lee DANIELS – PRECIOUS – 1h49
Denis DERCOURT – DEMAIN DES L’AUBE – 1h36
Heitor DHALIA – À DERIVA (Adrift)- 1h43
Bahman GHOBADI – KASI AZ GORBEHAYE IRANI KHABAR NADAREH (Nobody Knows About The Persian Cats)- 1h06
Ciro GUERRA – LOS VIAJES DEL VIENTO (Les Voyages Du Vent) – 1h57
Mia HANSEN-LOVE – LE PÈRE DE MES ENFANTS – 2h00
Hanno HÖFER, Razvan MARCULESCU, Cristian MUNGIU, Constantin POPESCU, Ioana URICARU: AMINTIRI DIN EPOCA DE AUR (Tales from The Golden Age) – 2h18
Nikolay KHOMERIKI – SKAZKA PRO TEMNOTU (Tale In The Darkness)- 1h12
HIrokazu KORE-EDA – KUKI NINGYO (Air Doll)- 2h05
Yorgos LANTHIMOS – KYNODONTAS (Dogtooth) – 1h34
Pavel LOUNGUINE – TZAR (Le Tsar) – 1h56
Raya MARTIN – INDEPENDENCIA – (Independence) – 1h17
Corneliu PORUMBOIU – POLITIST, ADJECTIV (Policier, Adjectif) – 1h55
Pen-Ek RATANARUANG – NANG MAI (Nymph)- 1h49
João Pedro RODRIGUES – MORRER COMO UM HOMEM (Mourir Comme Un Homme) – 2h13
Haim TABAKMAN – EYES WIDE OPEN – 1er film -1h31
Warwick THORNTON – SAMSON AND DELILAH – 1er film – 1h41
Jean VAN DE VELDE – THE SILENT ARMY – 1h32
OUT OF COMPETITION Alejandro AMENABAR – AGORA – 2h08
Terry GILLIAM – THE IMAGINARIUM OF DOCTOR PARNASSUS – (L’imaginarium du Docteur Parnassus) – 2h02
Robert GUÉDIGUIAN – L’ARMÉE DU CRIME – 2h05

MIDNIGHT SREENINGS

Stéphane AUBIER, Vincent PATAR – A TOWN CALLED PANIC (Panique au village) -1er film – 1h15
Sam RAIMI – DRAG ME TO HELL (Jusqu’en enfer) – 1h39
Marina de VAN – NE TE RETOURNE PAS – 1h50

SPECIAL SCREENINGS

Anne AGHION – MY NEIGHBOR, MY KILLER (Mon voisin, mon tueur) – 1h20
Adolfo ALIX, JR., Raya MARTIN – MANILA -1h30
Souleymane CISSE – MIN YE – 2h15
Michel GONDRY- L’EPINE DANS LE COEUR – 1h22
Zhao LIANG – PETITION (La Cour des plaignants) – 2h00
Keren YEDAYA – KALAT HAYAM (Jaffa) – 1h50

~ από uncutstr στο Μαΐου 5, 2009.

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

 
Αρέσει σε %d bloggers: