Τσέλσι – Λίβερπουλ 4-4…Ποδοσφαιρική ραψωδία στο Λονδίνο.

Ύστερα από έναν συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα, η Τσέλσι προκρίθηκε στους ημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα. Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν με 0-2 στο ημίχρονο, οι Λονδρέζοι το μετέτρεψαν σε 3-2 μέχρι το 76′, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ άγγιξε το θαύμα, γυρίζοντας το παιχνίδι σε 3-4!Ωστόσο ο Λάμπαρντ στο 89΄ «λύτρωσε» την Τσέλσι, η οποία πήρε το «εισιτήριο» για τους «4».Τα τέρματα της Τσέλσι πέτυχαν οι Ρέινα (51΄ αυτογκόλ), ‘Αλεξ (57΄) και Λάμπαρντ (76΄, 89΄), ενώ τα γκολ των «κόκκινων» σημείωσαν οι Φάμπιο Αουρέλιο (19΄), Τσάμπι Αλόνσο (28΄ πέναλτι), Λούκας (81΄) και Κάουιτ (83΄).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΜΠΑΓΕΡΝ 1-1
Η Μπαρτσελόνα σφράγισε -και τυπικά- το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ.Οι Βαυαροί προηγήθηκαν με τον Ριμπερί στο 47΄, ωστόσο η Μπαρτσελόνα είπε την… τελευταία λέξη στον αγώνα, καθώς ισοφάρισε στο 73΄ με τον Κεϊτά.